impregnace, lazura, barva, lak

Ochrana dřeva

Ochrana dřeva

Impregnujte, použijte lazuru, barvu nebo lak

Jistě máte na zahradě nějaký pěkný dřevěný plot, dřevěnou pergolu nebo dřevěný nábytek. Váš dům možná zkrášluje dřevěný obklad. V interiéru máte možná dřevěnou podlahu a nejen to. A takhle by se mohlo ještě dlouze pokračovat...

Dřevo je zkrátka oblíbeným materiálem a tak není divu, že tvoří spoustu konstrukcí uvnitř i vně objektu. Problém je však tom, že krásu dřeva na druhé misce vah zatěžuje jeho problematická respektive spíše náročnější úprava a ochrana před působením vlivů okolního prostředí.

Na dřevo totiž rád útočí hmyz, objevují se zde problematické houby a plísně a především je dřevo nutné ochránit před UV zářením.

Jakou ochranu dřeva zvolit? Existuje hned několik možností. Pokud někdo přijde a řekne, že nejlepší je to a to, pak pravděpodobně nejde o odborníka. Vždy je totiž nutné zohlednit několik charakteristik daného prostředí a teprve až podle toho zvolit vhodnout ochranu.

Možnosti jsou následující. Dřevo je vhodné impregnovat, tedy napustit a případnému hmyzu dané dřevo "znechutit". Dalším prvkem ochrany je lazura. Lazura se dá dělit na dvě možnosti řešení. První se více vsákne do dřeva a vytvoří pouze tenkou vrstvu. Díky tomu vyniknou letopočty, nicméně dřevo se může mechanicky poškodit a ochrana je pryč. Navíc UV záření tuto ochranu během dvou nebo tří let spolehlivě naruší. Druhou variantou je opak té první. Méně se vsákne, ale o to tlustší bude ochranná vrstva. Opět je nutné podotknout, že někde se hodí varianta první, jinde ta druhá. Výhodou tentovrstvé lazury je také to, že po čase, až se bude aplikovat nový nátěr, nebudete muset odstraňovat tlustou původní vrstvu. Dřevo můžete ošetřit i lakem, ale jeho kvalita je v porovnání s lazurou většinou horší.

Zajímá vás, jak jednotlivé ochranné prostředky fungují? Podívejte se do jednotlivých kategorií v levém sloupci těchto stránek.

Ochrana dřeva

Přečtěte si zajímavé informace o ochraně dřeva. Zjistěte jaké jsou způsoby a na jakém principu jednotlivé ochrany dřeva fungují.

Dotazy

Chystáte se natřít váš nový plot nebo pergolu? Váháte, jakou ochranu dřeva zvolit? Je lepší lazura nebo lak? Zeptejte se!

Kontakt

Objevili jste na této stránce chybu? Máte nějaký zajímavý tip nebo dotaz? Kontaktujte nás pomocí e-mailu na info@infotexty.cz.